WSSE Kielce

Font Size

Cpanell
Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno – hig

Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno – hig

Informacja

Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny warunków sanitarno – higienicznych zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży odbywającego się na terenie województwa świętokrzyskiego w 2020 r.


 

W okresie od 13.01 – 11.02.2020 r. na terenie województwa świętokrzyskiego skontrolowano 49 form wyjazdowych wypoczynku, z którego skorzystało około 1906 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wypoczynek w formie wyjazdowej odbywał się głównie w obiektach hotelowych lub innym obiekcie, w którym świadczone są usługi hotelarskie. Żywienie w formach wyjazdowych to pełne śniadanie, obiady II daniowe, podwieczorek, kolacja oraz napoje zapewnione przez organizatorów i właścicieli obiektów wypoczynku (woda mineralna, kompot, herbata).

W miejscu zamieszkania skontrolowano 25 form wypoczynku dla około 732 dzieci i młodzieży. Dla uczestników zorganizowano zajęcia rekreacyjno – sportowe: gry terenowe i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, turnieje i mecze w sali gimnastycznej, zabawy świetlicowe, zajęcia kulinarne, konkursy muzyczne, plastyczne, taneczne, wyjścia do kina, na pływalnię, do muzeum i bawialni dla dzieci, wycieczki piesze oraz wyjazdy autokarowe.
Podczas wypoczynku w miejscu zamieszkania niektóre placówki prowadziły dożywianie w formie bułki słodkiej i napoju, obiadu lub wyżywienia w formie śniadania, obiadu i kolacji dla turnusów z 10 godzinnym pobytem dziennym.

W sumie skontrolowano 74 placówki funkcjonujące w ramach wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży. W trakcie trwania wypoczynku nie zanotowano przypadków zbiorowych zatruć pokarmowych, nie odnotowano skarg ani interwencji. W ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży w bazie noclegowej w skontrolowanych obiektach nie stwierdzono zaniedbań w zakresie porządku i czystości.
Odnotowano 1 przypadek zachorowania (niestrawność), 1 uraz (stłuczenie palca).
Nałożono 3 mandaty karne na kwotę 600 zł za nieprawidłowości w zakresie żywienia.
Część kontroli sanitarnych przeprowadzono wspólnie z Komendą Powiatową Policji.

W czasie kontroli pozostawiano w obiektach wypoczynku ulotki informacyjne dotyczące zagrożeń spowodowanych stosowaniem dopalaczy, uzależnień, w tym palenie e papierosów, zapobiegania grypie i przeziębieniom oraz materiały edukacyjne: „Patent na bezpieczne ferie", „Wszystko o wszawicy", „Co każdy rodzic powinien wiedzieć o żywieniu i aktywności fizycznej".

 

Jesteś tutaj: Start Higiena dzieci i młodzieży Komunikaty Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży - ocena warunków sanitarno – hig